Тема.Трикутники, ознаки
рівності трикутників. Рівнобедрений
трикутник та його
властивості.
Мета уроку:
повторити, узагальнити
та систематизувати знання учнів з теми«Трикутники, ознаки рівності трикутників. Рівнобедрений трикутник
та його властивості» , формувати
здатність самостійно аналізувати ситуацію, вміння виділяти основні
положення , розв'язувати задачі ,
пов'язувати теорію з практикою , використовувати набуті знання, швидко
адаптуватися до нових умов, вміння раціонально використовувати час; розвивати
активність, геометричну уяву, інтерес до геометрії; виховувати згуртованість,
почуття взаємодопомоги. інтерес до
вивчення предмету через ілюстрацію практичної значимості вивченого матеріалу; розвивати логічне мислення,
математичне мовлення, увагу, пам'ять, навички самоконтролю знань
Тип уроку : узагальнення та систематизація знань(урок-змагання)
Обладнання: мультимедійний
проектор, матеріали презентацій,креслярські інструменти
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
Сьогоднішній урок пройде під девізом: «Те,
що я встиг пізнати – чудово. Сподіваюся, таке ж чудове те, що мені ще
доведеться пізнати» Сократ
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності учнів.
Сьогодні
на уроці нам необхідно добре попрацювати, щоб повторити та систематизувати наші
знання з теми«Трикутники, ознаки рівності трикутників. Рівнобедрений трикутник та його властивості»
ІІІ.
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
На
сьогоднішньому уроці ми повторимо теоретичні відомості протрикутник, ознаки
рівності трикутників , рівнобедрений трикутник, застосовуватимемо наші знання
для розв’язування задач різного рівня складності,.Сьогодні оцінювання своєї
праці ви проводитимете самостійно
IV. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Що таке трикутник?
а) фігура, яка складається з трьох точок і трьох відрізків
б) фігура, яка складається з трьох відрізків
в) фігура, яка складається з трьох точок, що не лежать на одній прямій, і трьох відрізків, що сполучають ці точки
2. Відрізок, який сполучає вершину трикутника з серединою протилежної сторони називається
а) бісектриса
б) медіана
в) висота
3. Трикутник називають рівнобедреним, якщо
а) в нього всі кути рівні
б) в нього дві сторони рівні
в) в нього всі сторони рівні
4. Перпендикуляр, що проведений з вершини трикутника до протилежної сторони називається:
а) бісектриса
б) висота
в) медіана
5. Трикутник називають рівностороннім, якщо
а) в нього два кути рівні
б) в нього дві сторони рівні
в) в нього всі сторони рівні
6. В рівнобедреному трикутнику
а) всі кути рівні
б) кути при основі рівні
в) всі сторони рівні
7. В рівнобедреному трикутнику медіана, проведена до основи, також є
а) висотою
б) бісектрисою
в) висотою і бісектрисою
а) фігура, яка складається з трьох точок і трьох відрізків
б) фігура, яка складається з трьох відрізків
в) фігура, яка складається з трьох точок, що не лежать на одній прямій, і трьох відрізків, що сполучають ці точки
2. Відрізок, який сполучає вершину трикутника з серединою протилежної сторони називається
а) бісектриса
б) медіана
в) висота
3. Трикутник називають рівнобедреним, якщо
а) в нього всі кути рівні
б) в нього дві сторони рівні
в) в нього всі сторони рівні
4. Перпендикуляр, що проведений з вершини трикутника до протилежної сторони називається:
а) бісектриса
б) висота
в) медіана
5. Трикутник називають рівностороннім, якщо
а) в нього два кути рівні
б) в нього дві сторони рівні
в) в нього всі сторони рівні
6. В рівнобедреному трикутнику
а) всі кути рівні
б) кути при основі рівні
в) всі сторони рівні
7. В рівнобедреному трикутнику медіана, проведена до основи, також є
а) висотою
б) бісектрисою
в) висотою і бісектрисою
8. Сформулюйте ознаки рівності трикутників
1. Сформулюйте першу ознаку рівності трикутників
2. Сформулюйте другу ознаку рівності трикутників
3. Сформулюйте третю ознаку рівності трикутників
V. Повторення,
узагальнення і систематизація знань2. Сформулюйте другу ознаку рівності трикутників
3. Сформулюйте третю ознаку рівності трикутників
2. На основі поданих
малюнків трикутників перевірити, чи правильно обчислені вказані величини:
3 Дано трикутник MNK. На продовженні сторони MK за точку M відкладено відрізок MD , який дорівнює MN. MC – медіана трикутника MND,∟DMC=50°.Знайти ∟KMN
5.
Методичний прийом
«Вірю – не вірю».
Учні відповідають письмово на картках «так» чи «ні».
Правильна відповідь
– 1 бал.
1.
Чи вірите ви, що в трикутнику чотири сторони і три кути? (Ні).
2….
будь-яка сторона трикутника менша від суми двох інших його сторін? (Так).
3……..
сторони рівнобедреног отрикутника називаються гіпотенузою і катетами? (Ні).
4……..
висота трикутника ділить кут пополам? (Ні).
5……..
трикутнику може бути два прямих кути? (Ні).
6……..у
трикутникуможе бути тільки один тупий кут? (Так).
6. Гра.
«Математичні терміни».
Умови гри: назвати терміни на певну
букву. Якщо термін стосується теми «Трикутник», то він коштує 2 бали, якщо це
просто математичний термін, то він коштує 1 бал.
В –
висота, вектор, вершина, вісь, відрізок,…
Г - гіпотенуза,…
П –
периметр, призма, пряма,…
К - катет, кут, крива,….
М - медіана, многочлен,…
О –
основа, одночлен,….
7.Екскурсія «У світі трикутників».
Чудова геометрична фігура і найпопулярніша в шкільній програмі з
геометрії — це трикутник — одна з перших геометричних фігур, про властивості
якої людство дізналося ще в давнину. Можливо, видумаєте, що трикутники
«оселилися» лише на сторінках підручників з геометрії і більше їх ніде не
зустріти?
. Відомим
є правило «золотого трикутника», яке використовують у торгівлі. Знайшовши в
магазині потрібний товар, покупець,
придбавши його, прямує до каси.
Завдання продавця — змусити покупця затриматися в приміщенні
магазину якомога довше. Для цього він (продавець) розташовує товар, який користується найбільшим попитом, у вершинах уявного трикутника
(у різних кінцях магазину), сааме для
того, щоб змусити покупця
пройти весь периметр магазину. Чим більша площа трикутника між входом, касовим вузлом
і товаром, тим більш вдалим можна назвати планування магазину і від цього збільшується об'єм продажів.
Починаючи гру в
більярд, необхідно розташувати кулі у вигляді трикутника. Для цього використовують спеціальне пристосування.
Так само й кеглі під час гри у боулінг розташовують у
вигляді трикутника.
. Бермудський трикутник інколи
називають ще диявольським. Це район в Атлантичному океані, у якому нібито трапляються таємничі зникнення морських і повітряних суден. Район, обмежений лініями від Флориди до Бермудських островів, далі до Пуерто-Ріко і
назад до
Флориди через Багами, нагадує трикутник. Висуваються різні гіпотези для пояснення цих зникнень: від незвичайних погодних явищ до викрадення інопланетянами.

У
1954 році Роджер Пенроуз після лекції голландського графіка М. К. Ешера відкрив
заново неможливий трикутник і намалювавйого в іншійформі. На відміну від трикутника
Реутерсварда, трикутник Пенроуза намальований з використанням лінійної (а не
паралельної,
як у Реутерсварда) перспективи, що додає йому більшої неможливості. Слід врахувати,
що Роджер Пенроуз не був знайомий з
роботами Реутерсварда та інших.
VIII. Підсумок
уроку.
І наостанок хочу
розповісти вам повчальну притчу.
Йшов мудрець, а назустріч йому
троє чоловіків, що перевозили під пекучим сонцем каміння для будівництва храму.
Мудрець зупинився і запитав у кожного з них: «Чим ти займався цілий день?»
Перший роздратовано вигукнув, що весь день возив прокляте каміння. Другий спокійно
відповів: «Я добросовісно виконував свою роботу». А третій усміхнувся, і його обличчя
засяяло від радості і задоволення: «А я брав участь у будівництві храму!» .
IX.Рефлексія.
Давайте і ми
спробуємооцінитивашу роботу на уроці.
- Хтопрацював без
задоволення, без ентузіазму і вважає,що нічого корисного і цікавого на уроці не
довідався – оберіть зелене незріле яблуко, що є символом ваших поверхових знань.
- Хто працював уважно,
зосереджено, добросовісно – оберіть жовте яблуко. Я впевнена, що ви добре
засвоїли матеріал і ваші знання з цієї
теми досить міцні.
- А хто працював із задоволенням,
творчо, натхненно, без сумніву обирайте червоне достигле яблуко, що символізу ваші
глибокі знання, вміння застосовуватиїх на практиці, творчийпідхід до вирішення завдань.
Учн івиходять
до дошки і прикріплюють «яблука» на дерево знань.
X
.Домашнє завдання :теоретичний матеріал, № 1- 10
(тестові завдання)
Тема : "Чотирикутники"
Мета: узагальнити та систематизувати навчальні досягнення учнів із теми «Чотирикутники», розвивати навички творчого мислення, пам'ять, логічне мислення, комунікативні навички; виховувати інтерес до математики, увагу, активність.
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про чотирикутники, їх властивості та ознаки; формувати в учнів здатність самостійно аналізувати ситуацію, уміння використовувати набуті знання, швидко адаптуватися до нових умов, вміння раціонально використовувати час; розвивати активність, геометричну уяву, інтерес до геометрії; виховувати згуртованість, почуття товариськості, взаємодопомоги.
Тип уроку: узагальнення, систематизація й корекція знань, умінь та навичок.
Обладнання: набір креслярських інструментів, картки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
Девіз уроку:
Мало мати хороший розум, головне – добре його застосовувати .
Рене Декарт
II. Перевірка домашнього завдання
Зошити із домашнім завданням наприкінці уроку збираються на перевірку.
III. Формування мети і завдань уроку, мотивація навчальної діяльностіСьогодні на уроці ми з вами повторимо і систематизуємо знання з теми «Чотирикутники», види чотирикутників їх властивості та ознаки; вдосконалимо навички при розв’язуванні задач; з’ясуємо, як на практиці можна застосувати наші знання.
Учитель. Ми з вами вивчили тему «Чотирикутники», яка має дуже широке практичне застосування, бо чотирикутники зустрічаються в нашому житті на кожному кроці. Наведіть приклади (учні наводять приклади).
Паралелограм
У фізиці: при вивченні сил, при знаходженні рівнодійної сили.
У житті: рами велосипедів, мотоциклів, де для пружності проведена діагональ.
Прямокутник
У життя несе красу, чіткість, стрункість. Поглянь навколо себе: стіни, підлога, поверхня столу, зошити тощо. Спробуй побудувати дім або зробити раму для картин, не знаючи властивостей прямокутника.
Ромб, квадрат
Використовують у мистецтві: на тканинах художники, у візерунках на килимах; робітники укладають плитку у вигляді ромба, квадрата; домкрат для легкових автомобілів має форму ромба.
Учитель. ь На уроці узагальнення та систематизації знань з теми «Чотирикутники» повторимо все, що вивчили
Пропоную вам ознайомитися з пам’яткою для учнів.
1. Цінуй набуті знання, час, наполегливість, уважність.
2. Продемонструй грамотність у виконання поставлених завдань.
3. Сприймай інформацію зацікавлено, вдумливо.
4. Не бійся помилятися.
5. Повір у свої сили!
6. Май гарний настрій
Зараз ми з вами повторимо теорію, бо як казав мислитель Ч. Колтон: «Будь-яка теорія важлива для практики».
ІV Узагальнення і систематизація знань.
VIовторення означень. Перший конкурс РОЗМИНКА. Висвітлюється відповідний слайд.
Учні визначають номери правильних відповідей.
По одному учню з групи дають означення відповідних фігур.
Другий конкурс ВЛАСТИВОСТІ ЧОТИРИКУТНИКІВ.
Висвітлюється відповідний слайд.
Кожна група отримує аналогічне зображення.
Потрібно поставити знак «+» напроти правильних властивостей
Задачі за готовими малюнками
1. Дано: АВСД – паралелограм.(див додаток 1)
Знайти :
Дано: АВСД – прямокутник. .(див додаток 2)
Знайти: ∟АBF
"Термінова інвентарізація" дидактична гра .
На столі складені моделі плоских фігур : трикутники, паралелограми, ромби ,трапеції ,квадрати ( в межах 10 штук ).До дошки викликають по два учні від команди . Їм пропонується за 1 хв . оглянути фігури . Потім моделі накривають , а учні повинні виконати термінову інвентарізацію і записати на дошці назви фігур ,виконати від руки їх зображення .Це завдання виконують слабші учні .
Нестандартні задачі практичного змісту
1 Швачка перегинає кусок матерії в формі чотирикутника по діагоналях і трикутники збігаються. Чи обов’язково це квадрат?
2 . Дано дошку з паралельними краями. Тесляреві треба відрізати кінець дошки під кутом 450. Як це зробити?
3 Шкільна майстерня отримала завдання на виготовлення партіїї пластин прямокутної форми . Паралельність протилежних сторін пластин технологія виготовлення гарантує .Як перевірити за допомогою лінійки , чи буде пластинка мати форму прямокутника ?
.4 Чи вистачить 30 см . дроту щоб виготовити прямокутник зі сторонами 10 см. і 6 см.?
5. У центрі майданчика прямокутної форми є стовпчик , відстань якого від більшої сторонни 17.5 см. , а від меншої 25 см. Обчислити довжину паркана , яким огорожено
майданчик.
6 . Фруктовий сад має форму прямокутника , стороно якого відносяться як 16:11,причому
його ширина менша довжини на 250 м. Скільки часу потрібно сторожу , щоб обійти по краю весь сад , якщо він рухається зі швидкістю 3км / год. ?
V. Підсумок уроку. ГЕОМЕТРИЧНИЙ.Висвітлюється відповідний слайд. Кожна група отримує аналогічне зображення і заповнює відповідні клітинки
VI.Домашнє завдання :повт теоретичний матеріал
розв' язати : Робітник має виготовити металеву решітку у формі рівнобедреного ∆ , бічна сторона якого 5 дм. , а основа 6 дм. П'ять точок основи A1, A2, A3, A4,A5 такі ,що CA1=A1A2=A2A3=A3A4=A4A5=A5B треба з'єднати металевими рейками , паралельними бічним сторонам ∆. Скільки погонних металевих рейок потрібно, щоб виготовити таку решітку ?
властивості .
Мета: доповнити знання учнів про трикутники , доповнивши
їх
означенням рівнобедреного трикутника, його
елементами ;
познайомити з прямою і оберненою
теоремами ; виробити
навички
застосування їх під час розв язування задач. ; розвивати
логічне
мислення, техніку усних обчислень, творчі здібності,
вміння
аналізувати свої помилки; виховувати старанність,охайність
Обладнання: креслярські
інструменти, малюнки для усних вправ ,
кольорова крейда.
Хід уроку.
I.
Організаційний
момент.
II.
Актуалізація
опорних знань.
1.Що
називають трикутником?
2.На якому малюнку зображено
трикутник ?
3.Що означає вираз:,»два трикутники рівні »?
4.Які ви знаєте ознаки рівності
трикутників ? Сформулюйте їх
користуючись малюнком

6 . Як класифікують трикутники за сторонами?(див.Додаток1)
ӀӀӀ . Мотивація навчальної діяльності .
Про трикутники зображені на мал.1 імал.2
піде сьогодні мова. Повідомити тему і мету
уроку . ( Сьоьгодні на уроці , ми розглянемо ріівнобедрений трикутник, його
елементи , властивості. Навчимося застосовувати дані властивості під час розв
язуванння задач .)
IV . Вивчення нового матеріалу.
а) Трикутник , у
якого дві стороні рівні , називається рівнобедреним
АВ
= ВС – бічні сторонни АС – основа
б) Р =
АВ+ВС+АС с ) Рівносторонній трикутник
Р=2АВ+АС Р
= 3АВ
в ) Якими є кути
А і С по відношенню
до основи ? (див.Додаток2)
Завдання : Виміряти
транспортиром градусну міру кутів А і С , порівняти . Зробити висновок .
Т 1 . У рівнобедреному трикутнику кути при основі рівні ∆АВС – рівнобедрений
Довести : ∟А =∟С
Доведення : Розглянемо
∆ВАС і ∆ВСА, ВА =ВС ,
ВС =ВА , ∟В – спільний
. ∆ ВАС =∆ ВСА за Ӏ
ознакою рівності трикутни 

Отже ∟А = ∟С(див.Додаток3)
Т .2Якщо
кути при основі рівні , то трикутник рівнобедрений .
1. Назвати: а) бічні сторонни;
б) основу;
в) кути
при основі .
VӀ. Розв'язування задач за підручником .
Задача N 385
(коллективно)
Задача N 389
(біля дошки розв'язує учень)
Задача N 390(а) Додатково: Задача N 394 *(б)
Задача
N 402 *
VӀӀ . Підсумок уроку . (див.Додаток5)
VӀӀӀ. Домашнє завдання . § 13 Задача
N 388
Задача N 390(б)
Придумати задачі :
1) 12см. , 7см. , P∆.
2) 16см. , P∆= 40см., сторонни.
Тема уроку. Масштаб, його використання .
Мета уроку: сформувати в учнів поняття про масштаб, навчити їх за
масштабом визначати відстань на місцевості, якщо ця відстань відома на
карті або плані ; виховувати уважність, кмітливість, акуратність,
активність, працьовитість у ході уроку; самостійність, відповідальність,
зацікавленість результатами роботи; упевненість у необхідності знань,
готовність висувати припущення, гіпотезі, ділитися думками, робити
висновки; розвивати увагу, мислення, пам’ять, культуру математичної
мови, уміння працювати самостійно, працювати з підручником,
мотивувати свою діяльність, коментувати виконання завдань, робити
висновки, перевіряти свої дії, використовувати попередні знання,
вміння для формування нових знань.
Тип уроку: засвоєння нових знань , навичок і вмінь .
Хід уроку
І. Організаційно-психологічна частина.
Вітання з учнями. Підготовити зошити до роботи. Не забувайте, що під час вивчення кожного письмового предмету, в тому числі математики, ми вчимося охайно, правильно працювати з діловими паперами, що знадобиться нам у багатьох видах професійної діяльності – тому пишіть правильно, розбірливо, акуратно.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Бесіда.
- коли ми бачимо предмети далеко від себе , якими вони нам здаються ?
- якщо ми малюємо великі або маленькі предмети на аркуші паперу, то ми їх зображуємо в таких розмірах , якими вони є насправді?
Наприклад : автомобіль, мурашка.
- як накреслити схематично земельну ділянку ,на якій знаходиться наша школа?(розміри треба зменшити)
- як визначити у скільки разів треба зменшити розміри ділянки? (визначити розміри ділянки і розміри зошита)
Для того, щоб набагато швидше та легше виконати план будь-якого за розмірами предмета, люди користуються масштабом(мірилом)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу .
Ви вже знаєте , що для зображення ділянок земної поверхні використовують плани і географічні карти, на яких ці ділянки зображують у загальному вигляді.(див.додаток 1)
При цьому розміри зображуваних об 'єктів зменшують у певну кількість разів . Для того , щоб мати уявлення про реальні розміри предметів на місцевості на карті (плані) роблять спеціальний запис , який і показує , у скільки разів відстань на місцевості більша за відстань на карті . .(див.додаток 2)
Такий запис зазвичай має вигляд :
1 1


Отже , відношенння довжини лінії на плані,малюнку,карті або глобусі до її справжньої довжини наз. масштабом.
Іншими словами , масштаб вказує , у скільки разів зменшено справжні розміри зображуваного об 'єкта.
Розглянути різні географічні карти , показати де записується масштаб і чому він дорівнює .(див.додаток 2)
Наприклад , якщо масштаб карти 1:10 000, це означає , що 1 см . на карті відповідає 10 000 см . = 100 м . на місцевості .
Як же дізнатися про відстань між містами на поверхні Землі, якщо маємо карту цієї ділянки ?
Розглянемо приклад.
Маємо карту з масштабом 1:10 000 000 , відстань між містами Київ та Харків дорівнює 4,5 см . на карті . Яка відстань між містами Київ та Харків на місцевості ?
Розвязання . Масштаб показує , що реальна відстань між містами більша від відповідної відстані на карті у 10 000 000 разів .Тому шукана відстань дорівнює 4,5 * 10 000 000 = 45 000 000 см . = 450 км .( 1 км . = 100 000 см .)
Таким чином ,щоб знайти відстань між двома містами , якщо відома відстань між їх зображенням на карті з масштабом 1: n , треба :
1) виміряти відстань між цими містами на карті ;
2) помножити дану відстань на число n.
Розглянемо інший приклад.
Кременчугське водосховище на річці Дніпро має довжину близько 150 км . Яка довжина водосховища на карті з масштабом 1:3 000 000?
Розвязання. Масштаб показує , що відстань на карті буде меншою за відстань на місцевості у 3 000 000, отже щоб знайти відстань на карті , треба
Таким чином ,щоб знайти відстань на карті з масштабом 1: n, якщо відома відстань на місцевості,треба : 1) відстань на місцевості виразити у сантиметрах;
2) отриману відповідь поділити на число n.
VI. Підсумок уроку . Завдання для 2-х груп
І група ІІ група
1) Користуючись картою України знайти відстань між містами
Дніпропетровськ і Одеса Дніпропетровськ та Івано- Франківськ
2) Гра «Внести корективи до тексту»
(Учням потрібно із окремих частин відтворити текст.)
Щоб мати уявлення про реальні розміри предметів на місцевості , на карті роблять спеціальний запис , який і показує , у скільки разів відстань на місцевості більша за відстань на карті .
Відношенння довжини лінії на плані , малюнку, карті або глобусі до її справжньої довжини називається масштабом.
VII. Домашнє завдання. Вивчити § 36( ст. 250-252)
розв'язати № 1085, № 1089.
Немає коментарів:
Дописати коментар